​החוק לשכירות הוגנת: מה הוא כולל ואיך הוא יגן עליכם

עופר פטרסבורג, ידיעות אחרונות

אחרי שנתיים וחצי של דיונים ומחלוקות, הצעת חוק שכירות הוגנת עברה לאחרונה בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת לקריאה שנייה ושלישית. המטרה: להסדיר לראשונה בישראל סוגיות נפוצות בשוק השכירות במערכת היחסים בין השוכר למשכיר. מאחורי הצעת החוק עומדים ח"כ רועי פולקמן וסתיו שפיר. בעזרת עו"ד חן הושע, ממשרד עורכי דין גינדי־כספי, הכנו מדריך שאלות תשובות.

למה נועדה הצעת החוק?
מטרת ההצעה ליצור מסגרת חוקית מתאימה על מנת להבטיח ודאות והגינות ביחסי שוכר־משכיר.

מה היא מחדשת?
ההצעה מגדירה לראשונה מהי דירה שאינה ראויה למגורים: דירה שאינה כוללת מערכת ניקוז, מערכת חשמל או תאורה, פתחי אוורור, או יש בה סיכון בלתי סביר לבטיחות השוכר או לבריאותו.

מה יכלול חוזה השכירות?
מוצע כי חוזה שכירות יכלול פרטים מהותיים כגון שמות הצדדים, תיאור הדירה המושכרת, מיקומה, תקופת השכירות ודמי השכירות. עוד מוצע כי חוזה שכירות למגורים ייערך בכתב וכי העתק חתום ממנו יימסר הן לשוכר והן למשכיר.

אילו תשלומים חלים על השוכר?
הצעת החוק מנסה להסדיר את התשלומים בהם יישא השוכר. מלבד דמי השכירות, יישא השוכר במסים השוטפים החלים על מחזיק בדירה, דוגמת ארנונה, מים, חשמל וגז. עוד מוצע כי עלות ביטוח המבנה תהיה באחריות המשכיר.

מי אחראי לתקן ליקויים בדירה?
לפי הצעת החוק, בשכירות למגורים המשכיר מחויב לתקן את הליקויים בדירה, למעט במקרה שבו נגרם הליקוי כתוצאה משימוש שאינו סביר בדירה מצדו של השוכר. עוד קובעת ההצעה כי המשכיר יתקן את הפגם בתוך זמן סביר ולא יאוחר מ־30 ימים מיום שקיבל דרישה לכך מהשוכר.

מה עם הבטוחות שמשכיר יכול לדרוש משוכר?
בהצעת החוק יש הגבלה לגובה סכום הבטוחה שיעמוד על מקסימום שליש מדמי השכירות לכל משך תקופת השכירות, ולא יותר מפי שלושה מדמי השכירות החודשיים.

ומה עם דמי התיווך?
הצעת החוק קובעת כי גביית דמי התיווך תהיה חצי מהשוכר וחצי מהמשכיר במקרה שהמתווך פעל מטעם המשכיר.

איך ייאכף החוק?
החוק נועד לתת סטנדרטים להתנהלות סבירה ביחסים בין השוכר והמשכיר. ההנחה היא שרוב האנשים יפעלו לפיו. במידה שהחוק יופר ניתן יהיה להגיש תביעות בבית משפט, שם יוכל השוכר/המשכיר להשתמש בחוק לטובתו.לקריאת הכתבה באתר ידיעות אחרונות לחצו כאן

עוד מאמרים שיעניינו אותך:

חזרה למעלה